SPOV ČR
Spolek pro obnovu venkova

O Spolku

Spolek pro obnovu venkovaSpolek pro obnovu venkova byl založen dne 1. června 1993 a je registrován jako občanské sdružení, po změně občanského zákoníku jako zapsaný spolek.

Posláním Spolku je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova. Motivovat občany žijící na venkově k dobrovolné aktivitě, podněcovat je k odhodlání podílet se na zdárném vývoji obce, napomáhat vzniku a činnosti místních a regionálních sdružení. Účastnit se evropské spolupráce při obnově venkova. V neposlední řadě pak překonávat úzce resortní přístupy k řešení problémů obnovy vesnice a rozvoje venkova a podporovat a realizovat Program obnovy venkova.

Spolek pro obnovu venkova byl založen dne 1. června 1993 (registrován byl jako občanské sdružení  16. 6. 1993). Tehdy se ke členství v něm přihlásilo více než 200 zájemců především z řad obecních samospráv, zemědělců, projektantů, podnikatelů, učitelů, pracovníků vysokých škol, výzkumných ústavů a státní správy, spojených myšlenkou realizovat Program obnovy vesnice; v současné době se počet jeho členů blíží tisícovce.

V letech 1993-96 byl předsedou Spolku Ing. Ivan Dejmal, v letech 1996-99 Ing. Jan Kruml. Od valné hromady v červnu 1999 byl předsedou Spolku Mgr. Eduard Kavala, starosta obce Bělotín. Ve funkci místopředsedů se vystřídali Mgr. Bohuslav Blažek, Prof. Ing. arch. Miroslav Baše, JUDr. Radan Večerka, senátoři Josef Zoser, Ing. Václava Domšová, Jiří Žák a pozdější poslankyně Parlamentu ČR Ing. Veronika Vrecionová. Ta je od roku 2017 předsedkyní Spolku. Byla zvolena také poslankyní Evropského parlamentu. Jejími místopředsedy jsou Mgr. Eduard Kavala a Ing. arch. Jan Florian.

Spolek organizuje každý měsíc pravidelná setkání (spojená se semináři) členů a hostů střídavě v Praze a regionech, která jsou tematicky zaměřena na různé okruhy venkovského života a podílí se i na pořádání jiných seminářů a dalších akcí s odbornou a laickou veřejností.

Spolek spolupracuje s Evropskou pracovní společností pro rozvoj venkova a obnovu vesnice (jejími členy jsou spolkové země Rakouska a SRN, dále italské Jižní Tyrolsko, Lucembursko, Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Slovensko, samospráva německy mluvící části Belgie a Opolské vojvodství v Polsku).

Zástupce Spolku je spolu se zástupci Svazu měst a obcí ČR členem meziresortní komise, která dbá na odpovědné přidělení prostředků, vyčleněných pro Program obnovy venkova ve státním rozpočtu.

Nejvýraznější akcí Spolku je soutěž Vesnice roku, vyhlašovaná od roku 1995 společně se Svazem měst a obcí ČR, ministerstvy pro místní rozvoj, zemědělství, životního prostředí a kultury. Ke spolupráci na soutěži se postupně připojily také Kancelář prezidenta republiky, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Asociace krajů ČR a Folklorní sdružení ČR.

Spolek vydává vlastní Zpravodaj, který vychází měsíčně (kromě prázdninových měsíců). Od roku 2004 byl vydáván jako autonomní příloha časopisu Veřejná správa, od roku 2009 je vydáván v elektronické formě.

Vesnice roku

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.

polojasno 13 °C 1 °C
pondělí 29. 4. oblačno 21/11 °C