SPOV ČR
Spolek pro obnovu venkova

Aktuality

Zobrazeno 1-30 ze 213

Nový stavební zákon v Poslanecké sněmovně 26. května schválen – jednání bude pokračovat v Senátu.

Datum: 26. 5. 2021

Nový stavební zákon a zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona, schválila Poslanecká sněmovna.

Pro hlasovaly kluby ANO, SPD, část klubů ČSSD a KSČM, proti ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP09 a STAN.

21. května - 30. výročí Programu obnovy venkova

Datum: 14. 5. 2021

Návrh národního programu byl zpracován již v roce 1990, pracovníky Ministerstva životního prostředí byl dopracován a ministrem ŽP Ing. Ivanem Dejmalem byl předložen do vlády k projednání. Ta jej přijala dne 21. května 1991.

Projednání návrhu stavebního zákona v Poslanecké sněmovně přerušeno

Datum: 12. 5. 2021

Na základě dohody zástupců všech poslaneckých klubů byla 102. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přerušena až do okamžiku, jak rozhodne opět dohoda předsedů všech poslaneckých klubů.
Odkaz na stenografický záznam ze 102. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 12. května 2021.

Stavební zákon ve třetím čtení. Pokračování na mimořádné 102. schůzi Poslanecké sněmovny 12. května 2021 v 9.00 hodin

Datum: 9. 5. 2021

Poslanecká sněmovna jednala o návrhu stavebního zákona (tisk 1008) na 98. schůzi 5. května od 9:30 do 13 hodin ve sloučené rozpravě k tomuto zákonu a návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona (tisk 1009). Jednání pokračovalo 7. května 2021.

Honzo, zůstaneš v našich srdcích, díky!

Datum: 18. 4. 2021

V noci 16. dubna 2021 zemřel ve věku 71 let Bc. Jan Tomiczek, starosta Třanovic, obce mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Od svého zvolení starostou v roce 1994 působil ve Spolku pro obnovu venkova, byl členem jeho předsednictva a prvním předsedou krajské organizace Moravskoslezského kraje.

Zápis z pracovní skupiny Venkov na MZe 22. 3. 2021

Datum: 14. 4. 2021

Za řízení náměstka ministra zemědělství Pavla Sekáče představil prezentaci MZe ředitel odboru Josef Tabery.
Na níže uvedených odkazech si můžete prohlédnout videozáznam včetně prezentace MZe a textový zápis z jednání.

Národní konference VENKOV nově v říjnovém termínu

Datum: 13. 4. 2021

Původně uvažovaný květnový termín Národní konference VENKOV ve Žďáře nad Sázavou se zatím přesouvá na podzimní dny.
Doufáme, že se s Vámi v termínu 12. – 14. 10. 2021 už uvidíme!
Plánovaný program z loňského roku zůstane v zásadě zachován, je uveden na webových stránkách konference (odkaz níže).

Seminář k hodnocení územních dopadů projektů 20.4. v 9 hod.

Datum: 10. 4. 2021

Předmětem on-line semináře odboru regionální politiky MMR bude praktické využití Metodiky hodnocení územních dopadů projektových záměrů a seznámení s tím, jak tyto dopady jednoduše vyhodnotit pomocí online nástroje.

Odkaz na přihlášku, podrobné informace a program níže.

Není všechno, jak se zdá, i když to Havlíček povídá

Datum: 2. 4. 2021

Téma hlubinné úložiště radioaktivních odpadů je pro lidi z obcí Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov, Velký Bor a nově i obcí Břežany, Kovčín, Malý Bor a města Horažďovice v Pošumaví žhavým tématem již od devadesátých let. A posledních 18 roků postupy MPO velice poškozují uvedené území.

Občanská pospolitost je fenomén současného venkova

Datum: 31. 3. 2021

Výměna dopisů Josefa Zosera, bývalého senátora, místopředsedy SPOV ČR a starosty Jiřetína pod Jedlovou a Františka Lukla, předsedy SMO ČR a starosty Kyjova.
Oba chtějí přenesení nastavení dotačních programů z ústředí do území. Nastavení těchto programů by pak zrcadlilo skutečné potřeby v území.

Záznam ze schůze SPOV ČR 18. března 2021

Datum: 30. 3. 2021

Program schůze:
1. Finanční alokace operačních programů evropských fondů v období 2021-2027
2. Rok života v obcích Kraje Vysočina
3. Spolupráce se Svazem venkovské turistiky a agroturistiky
4. Organizační záležitosti
Národní konference VENKOV
Informace výkonné tajemnice
5. Různé

Stavební zákon: Převáží Kolovratníkův alias vládní komplexní pozměňovací návrh?

Datum: 6. 3. 2021

PSP ČR na své 87. schůzi 2. března ve 2. čtení ve sloučené rozpravě k návrhům stavebního zákona a zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona, rozhodla hlasováním č. 71, že SZ bude nadále projednáván podle komplexního pozměňovacího návrhu poslance Kolovratníka.

Ivan Dejmal

Datum: 7. 2. 2021

Před 13-ti lety odešel Ing. Ivan DEJMAL, zakladatel Spolku pro obnovu venkova a jeho první předseda. Bylo mu 61 let.

Digitálního fóra o rozvoji venkova Spolkové republiky Německo se účastnilo více než 3 000 registrovaných účastníků. Rozvoj venkova je a zůstane skutečným tématem budoucnosti!

Datum: 4. 2. 2021

14. Forum o budoucnosti rozvoje venkova 20. - 21. ledna 2021 se poprvé konalo digitálně. Na tuto výzvu odpověděli organizátoři - Spolková agentura pro zemědělství a výživu a Pracovní společnost akademiků Venkov spolkových zemí Baden-Württemberg, Bayern, Brandenburg, Hessen, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein a Thüringen - 32 odbornými fóry a 9 digitálními studii.
Záznam z jednání najdete na webu Fóra o budoucnosti rozvoje venkova (odkazy jsou uvedeny dále).

Premiér Babiš zaútočil na Ústavní soud i Rychetského

Datum: 3. 2. 2021

Předseda vlády Andrej Babiš osočil Ústavní soud, že se pokouší ovlivnit politickou situaci a znevěrohodňuje v očích veřejnosti ústavní systém. Babiš zaútočil i na předsedu ÚS Pavla Rychetského.
Ke stažení nález ústavního soudu o zrušení částí volebního zákona.

Soutěž Vesnice roku letos nebude

Datum: 1. 2. 2021

Prohlášení vyhlašovatelů soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova
Vyhlašovatelé soutěže
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR
se ke dni 1. února 2021 rozhodli nevyhlásit soutěž Vesnice roku v roce 2021,
a to z důvodu přetrvávajícího výskytu a šíření koronaviru (SARS-CoV-2) na území České republiky, ale i mimo něj.
Soutěž, s jejíž myšlenkou přišli zástupci Spolku pro obnovu venkova ČR v roce 1995, se stala fenoménem našeho venkova. Každý realizovaný ročník ukazuje, jak je soutěž skvělou příležitostí prezentovat život v obcích. Krásný a živý společenský, kulturní a sportovní život, tradice a zvyky, projekty hotové i realizované, romantiku místa, ale i život běžných dnů. Věříme, že každý účastník si zaslouží prožít soutěž se vším, co nabízí a zároveň, a to zejména, za podmínek, kdy bude chráněno zdraví všech zúčastněných.

SPOV ČR podporuje komplexní pozměňovací návrh ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k novému stavebnímu zákonu. Zákon musí být jednodušší, levnější a nesmí zapomínat na samosprávy!

Datum: 29. 1. 2021

ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN představili 28. ledna 2021 na brífingu k programu 79. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR komplexní pozměňovací návrh k novému stavebnímu zákonu. Společný pozměňovací návrh má za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení.

Starostové pošumavských vesnic bojují proti úložišti jaderného odpadu

Datum: 22. 1. 2021

20. ledna se sešli starostové šesti přímo dotčených obcí z tzv. lokality Březový potok v Pošumaví na Horažďovicku. Důvodem bylo projednání a podepsání společné písemné odpovědi ministrovi průmyslu a obchodu K. Havlíčkovi na jeho dva dopisy z konce roku 2020. Všichni starostové se shodli na tom, že jednání ministra Havlíčka je pro ně zklamáním a chápou konání MPO jako přehlíživé a arogantní k lidem v lokalitě.

Pozvánka na schůzi Spolku v úterý 2. února 2021 od 10 do 12 hod.

Datum: 22. 1. 2021

Jednání se uskuteční on-line v prostředí Microsoft Teams. Prosíme všechny, kteří se chtějí schůze účastnit, aby se přihlásili na adrese spov.veronika@seznam.cz a současně uvedli mailovou adresu, na kterou má být zaslán odkaz na připojení. Program schůze najdete v příloze.

Spolufinancování evropských projektů do vnějšího připomínkového řízení

Datum: 22. 1. 2021

Dne 14. ledna předseda vlády Babiš, ministryně financí Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Dostálová a předseda SMO ČR Lukl společně vyhlásili, že stát se bude finančně spolupodílet na evropských projektech. Návrh předložený MF ve spolupráci s MMR nyní míří do mezirezortního připomínkového řízení. Ke stažení tabulka spolufinancování (Evropská unie, příjemce, státní rozpočet) podle typu projektu.

Průzkum přípravy výstavby a rekonstrukcí knihoven v letech 2021-27

Datum: 21. 1. 2021

Národní knihovna České republiky ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP ČR) požádala Spolek pro obnovu venkova ČR o pomoc při vyplňování dotazníku k výše uvedenému průzkumu v obcích a venkovských knihovnách. Připojen je odkaz na dotazník, který prosí obě organizace vyplnit do konce ledna t.r.

Všechno digitálně nebo přece znovu opět „normálně“

Datum: 13. 1. 2021

Pod tímto názvem se 20. a 21. ledna 2021 uskuteční celoněmecké 14. Fórum o budoucnosti rozvoje venkova poprvé jako čistě digitální událost. Nové formy práce v oblasti digitální, sociální a ekologické transformace jako příležitostí pro venkovské oblasti představí 32 online odborných fór, zaměřených na aktuální výsledky výzkumu, příklady dobré praxe a možná řešení.

Informace pro účetní obcí

Datum: 4. 1. 2021


Informace o majetkovém a rozhodovacím podílu členů ve Spolku pro obnovu venkova pro vyplnění "konsolidační tabulky":

Tento podíl činí 0,12 % - bezvýznamný.

Definitivně schváleno. Sněmovna rozhodla o snížení daní.

Datum: 22. 12. 2020

Poslanci po čtyřhodinové debatě schválili daňový balíček, který jim upravený vrátil Senát. Po 13 letech definitivně skončí superhrubá mzda. Pro miliony zaměstnanců to bude znamenat až tisíce korun navíc na výplatní pásce. O kolik si polepšíte, ukáže kalkulačka v článku na www.seznamzpravy.cz.

Poslanecká sněmovna souhlasila s návrhem státního rozpočtu

Datum: 18. 12. 2020

18. prosince 2020 PS Parlamentu ČR po hlasování o 127 pozměňovacích návrzích souhlasila s návrhem zákona o státním rozpočtu na rok 2021. Odkaz na web PSP (www.psp.cz).

Vláda chce přesměrovat část peněz ze sociálního fondu

Datum: 18. 12. 2020

Odkaz na článek na webu https://euractiv.cz/. Reaguje na aktuální situaci, kdy zatím vládou neschválený pracovní model Národního orgánu koordinace na Ministerstvu pro místní rozvoj počítá s přesunem 10 % alokace Evropského sociálního fondu+ (cca 6,733 mld. Kč) do Fondu soudržnosti. S přesunem dříve nesouhlasili ani územní partneři (zástupci Asociace krajů ČR, SMO ČR, SMS ČR, SPOV ČR, NS MAS ČR a České biskupské konference).

Podíl členské obce ve spolku

Datum: 15. 12. 2020

Zpráva pro účetní obcí: Podíl členské obce ve Spolku pro obnovu venkova ČR dle požadavků konsolidační vyhlášky je 0,12 %.

Senátní daňový kompromis se vrací do Sněmovny

Datum: 11. 12. 2020

Senátem včera prošel kompromis, který ruší superhrubou mzdu, zvyšuje slevu na poplatníka a zároveň kompenzuje výpadek příjmů obcí i krajů. Zákon jde zpět do Sněmovny. Odkaz na článek na www.seznamzpravy.cz.

Prezentace na workshopu „Venkov 2030“ 10. 12. 2020

Datum: 10. 12. 2020

On-line workshop připravila Západočeská univerzita v Plzni a Ostravská univerzita v rámci řešení projektu Technologické agentury České republiky Éta TL01000110 „Budoucnost venkova v České republice: výzvy, vize, rozvojové scénáře a adaptační strategie“.

Atlas rozvoje venkova

Datum: 10. 12. 2020

Tento projekt představil na dnešním e-workshopu Venkov 2030 Západočeské univerzity v Plzni (Středisko pro výzkum regionálního rozvoje) a Ostravské univerzity (katedra sociální geografie a regionálního rozvoje) Mgr. Luděk Krtička z Ostravské univerzity.

Zobrazeno 1-30 ze 213

O nás

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Vesnice roku

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Pranostika na akt. den

V červnu chtějí včely stavět.

Aktuální počasí

dnes, středa 16. 6. 2021
jasno 24 °C 13 °C
čtvrtek 17. 6. slabý déšť 27/14 °C
pátek 18. 6. slabý déšť 29/17 °C
sobota 19. 6. oblačno 29/19 °C

Archiv

Partneři