Přinášíme překlad článku Ing. Jana Krumla, bývalého předsedy Spolku pro obnovu venkova ČR a spoluzakladatele českého Programu obnovy vesnice, v posledním čísle dolnorakouského magazínu pro obnovu vesnic a měst (Dorf- und Stadterneuerung) "Žít ve městě a na venkově".
Fotografie z počátků spolupráce s Dolním Rakouskem najdete zde. Informace o současné obnově vesnice a malých měst v této rakouské spolkové zemi najdete na www.dorf-stadterneuerung.at.
Rakousko – Česká republika
O programu DORFERNEUERUNG (obnova vesnice) jsme se dozvěděli v době, kdy naši zemi okupovala sovětská vojska a náš život byl v rukách komunistické vlády. Byli jsme Programem velice nadšeni, jeho ideje na nás působily jako živá voda, proudící z demokratické země. Díky Bohu jsme se brzy dočkali pádu totalitního režimu.
S dolnorakouskými odborníky obnovy vesnice jsme se poprvé setkali již v prvních dnech po pádu "železné opony". Radovali jsme se z návratu naší země mezi evropské demokratické země a za zkušeností, které nám ochotně předávali. Zejména jsme oceňovali jeho filosofický a etický základ a chtěli jsme odpovídající aktivity co nejrychleji prosadit v naší nově se vytvářející republice. Již v dubnu 1990 jsme vydali publikaci s překladem dolnorakouských a bavorských směrnic pro obnovu vesnic (Richtlinien für die Dorferneuerung in Niederösterreich und Bayerisches Dorferneuerungsprogramm). V červnu roku 1990 se skupina projektantů a zástupců Jihomoravského krajského národního výboru z Brna zúčastnila slavnosti "Ortsbildmesse" v Hainburgu. Požádali jsme tam zemského hejtmana JUDr. Erwina Prölla o účast na semináři v Brně, na němž by nám Dolní Rakousko ukázalo své zkušenosti s Programem obnovy vesnice, které bychom mohli využít.
Seminář se konal 19. října 1990. Byl připravován nejen jako konkrétní pomoc pro nás, ale měl přispět i k založení úzké spolupráce mezi Jihomoravským krajem a zemí Dolního Rakouska. Zemský hejtman Erwin Pröll ve svém úvodním vystoupení popsal nadšeně, vášnivě a přesvědčivě obnovu venkova jako garanta pro úspěšný rozvoj venkova. Citový vztah k domovu, vlastní iniciativu občanů a jejich angažovanost označil jako nezbytné předpoklady úspěchu. V dalších přednáškách vystoupili odborníci různých profesí z vládní úrovně, projekčních kanceláří, starostové a aktivisté obnovy vesnice, kteří se vedle odborných pohledů podělili také o cenné praktické zkušenosti a objasnili, proč duch obnovy vesnice proniká do všech oblastí života na venkově. Jeho ideje se však mohou rozvinout tehdy, stanou-li se trvalou součástí vládní politiky. Výsledky mnohostranné činnosti na venkově Dolního Rakouska jsou plodem politické koncepce jeho vlády a angažovanosti jeho obyvatel. Z magnetofonového záznamu přednášek byl zpracován sborník, který se stal základní osvětovou a motivační učebnicí pro české občany a politiky.
29. května 1991 konečně česká vláda přijala náš Program obnovy vesnice. Jeho výsledky jsou zveřejňovány v soutěži "Vesnice roku v Programu obnovy venkova", do níž se každoročně hlásí kolem 300 obcí. Vyhodnocení soutěže se stalo největší oslavou práce a života na našem venkově.
Za tento výsledek děkujeme, ne naposledy, našim dolnorakouským kolegům.
Ing. Jan Kruml
emeritní předseda Spolku pro obnovu venkova ČR
Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.
Svatá Teklička doslazuje jablíčka.